Wydanie 21(4), 2022

Artykuły przeglądowe

Naukowe i praktyczne aspekty wykorzystania pro-, pre- i synbiotyków w żywieniu na tle badań prowadzonych na Ukrainie

Stakh Vovk, Ivan Polovyi, Myron Petryshyn, Piotr Sablik, Andrii Vantukh, Ewa Januś

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Artykuł przeglądowy zawiera aktualne informacje naukowe dotyczące charakterystyk, klasyfikacji i mechanizmów biologicznego działania pro-, pre- i synbiotyków w przewodzie pokarmowym przeżuwaczy. Przeanalizowano i usystematyzowano dostępne źródła literaturowe ostatnich lat dotyczące wpływu suplementów pro-, pre- i synbiotycznych przy dodawaniu ich do diety udomowionych przeżuwaczy na procesy metaboliczne, intensywność wzrostu i rozwoju oraz jakość otrzymywanych produktów. Nacisk kładziony jest na fakt, że o stopniu metabolicznego i produkcyjnego działania tych suplementów u przeżuwaczy decyduje przede wszystkim skład jakościowy, technologia ich wytwarzania, sposób przechowywania oraz ilościowe wprowadzanie do diety. Należy zauważyć, że głównym mechanizmem działania pro-, pre- i synbiotyków przy dostaniu się do przewodu pokarmowego przeżuwaczy jest optymalizacja składu ich mikroflory, wzmocnienie funkcji barierowych wielokomorowego żołądka i jelit, aktywacja syntezy interferonu przez leukocyty krwi, pobudzenie funkcji trawiennych i wzmocnienie odporności organizmu. Podsumowując, podkreśla się, że stosowanie tych suplementów w diecie optymalizuje skład ilościowy i jakościowy symbiotycznej mikrobioty przewodu pokarmowego, działa immunostymulująco oraz aktywuje procesy metaboliczne i poprawia cechy produkcyjne przeżuwaczy.

Oryginalne prace twórcze

Identyfikacja polimorfizmów pojedynczego nukleotydu w obrębie genów kodujących baktencynę-5 i baktencynę-7 w powiązaniu z cechami produkcji mleka

Sonia Hiller, Inga Kowalewska

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Baktencyny należą do białek z rodziny katelicydyn bydlęcych, a ich rola w organizmie jest istotnie ważna. Badania obejmowały analizę związku pomiędzy polimorfizmami w obrębie genów CATHL2 i CATHL3 kodujących białka: Bac–5 i Bac–7. Badaniami objęto stado krów rasy polskiej Holsztyńsko-Fryzyjskiej odmiany czarno-białej. Przeprowadzono badania z użyciem metody PCR-RFLP z wprowadzeniem modyfikacji ACRS. Na podstawie badań uzyskano wyniki, w których zaobserwowano, że różne warianty genetyczne w obrębie badanych polimorfizmów były istotnie związane z wybranymi parametrami użytkowości mlecznej, takimi jak: wydajność mleczna (P ≤ 0,01), zawartość tłuszczu (P ≤ 0,01), białka (P ≤ 0,01 i P ≤ 0,05) i laktozy (P ≤ 0,01 i P ≤ 0,05) oraz liczbę komórek somatycznych (P ≤ 0,01 i P ≤ 0,05).

Zależność między wybranymi cechami jakościowymi wieprzowego mięśnia longissimus a zawartością w nim białek rozpuszczalnych w wodzie

Tadeusz Karamucki

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Badaniami objęto 136 prób mięsa (m. longissimus lumborum) pobranych ze 136 tusz sześciomiesięcznych tuczników mieszańców, pochodzących z krzyżowania ♀ (Polish Large White x Polish Landrace) x ♂ (Duroc x Pietrain), o średniej masie tuszy 85,80 kg ± 8,49, ubijanych na przemysłowej linii technologicznej. Określono pH1, pH24, pH48, WHC, parametry barwy (L*, a*, b*) mięsa oraz procentową zawartość w nim wody, białka ogólnego, tłuszczu śródmięśniowego i białek rozpuszczalnych w wodzie. Odnotowano istotne wysokie wartości współczynników korelacji między udziałem białek rozpuszczalnych w wodzie, zarówno w odniesieniu do mięsa jak i białka ogólnego, a pH48, wodochłonnością (WHC) i jasnością barwy (L*), przy czym wartość pH48 (zmierzona w ekstraktach wodnych mięsa) miała największy wpływ na zawartość w mięsie i w białku ogólnym frakcji białek rozpuszczalnych w wodzie. Natomiast podstawowy skład chemiczny mięsa tj. zawartość wody, białka ogólnego i tłuszczu śródmięśniowego nie miał istotnego wpływu na zawartość w nim badanych białek. Wyniki wskazują, że zawartość białek rozpuszczalnych w wodzie w wieprzowym mięśniu longissimus jest cechą przydatną w ocenie jakości wieprzowiny.

Podstawowa analiza okrywy włosowej wielbłądów w zależności od ich płci i gatunku

Katarzyna Ząbek, Sebastian Wójcik, Jerzy Dzida, Jan Miciński

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Celem badań była analiza grubości włókien z okrywy włosowej wielbłądów występujących na terenie Polski i określenie różnic w strukturze włókien z uwzględnieniem płci i gatunku. Badaniami objęto wełnę pochodzącą od 28 dorosłych wielbłądów, które podzielono względem płci (18 samic i 10 samców) oraz względem gatunku (18 dromaderów i 10 baktrianów). Próbki wełny były pobierane w miesiącach maj-lipiec 2020 roku na wysokości ostatniego żebra. Grubość 42000 włókien ustalano zmodyfikowaną metodą mikroprojekcyjną. Poszczególne włókna sklasyfikowano w 3 kategoriach jako: bezrdzeniowe, z rdzeniem przerywanym i rdzeniem ciągłym. Badania wykazały, że średnia grubość włókien wełny wielbłądów utrzymywanych w Polsce wynosiła 20,23 μm. Najcieńsze były włosy bezrdzeniowe i ich grubość wynosiła 17,32 μm. Najmniejsza różnica statystyczna (przy P ≤ 0,05) w grubości włókien w zależności od płci wystąpiła w przypadku włókien bezrdzeniowych. Samce cechowały się większą od samic średnią grubością włókien, szczególnie okrywowych. Nie wykazano różnic w grubości rdzenia włókna w zależności od płci i gatunku wielbłądów. Wełna pozyskana od baktrianów była cieńsza a udział włosów bezrdzeniowych był ponad 50% wyższy aniżeli u dromaderów.

Identyfikacja mutacji wybranych genów powodujących zwyrodnienie siatkówki u kota domowego (Felis catus) – analiza in silico

Paulina Kurowska, Joanna Gruszczyńska, Beata Grzegrzółka,

  Czytaj artykuł

Abstrakt. Zwyrodnienia siatkówki to szereg chorób dziedziczonych genetycznie skutkujących znacznym upośledzeniem wzroku i ślepotą. Wśród ras kota domowego wyróżnia się zwyrodnienia o różnym przebiegu związane z mutacjami genów: CEP290, CRX, AIPL1 oraz KIF3B. Celem pracy było zaprojektowanie testów diagnostycznych pozwalających na identyfikację nosicieli zmutowanych alleli. Startery do PCR i enzymy restrykcyjne do PCR-RFLP zostały zaprojektowane w celu wykrycia mutacji w genach. Mutacja w sekwencji nukleotydowej kodującej białko AIPL1 powoduje zmianę w strukturze białka, gdzie zamiast homodimeru powstaje monomer. Zaobserwowano interakcje białek CEP290, CRX, AIPL1 i KIF3B z innymi białkami odgrywającymi rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki. Występujące interakcje pomiędzy niektórymi z tych białek sugerują możliwy związek pomiędzy chorobami wywołanymi mutacjami genów kodujących te białka. U innych gatunków zwierząt odnotowano koekspresję analizowanych genów z innymi genami wpływającymi na funkcjonowanie siatkówki.
This Volume

Acta Sci. Pol. Zootechnica 21(4) 2022